Dr. Gyürki László köszöntése 90. születésnapja alkalmából, 2022. november 20.

November 20-án köszöntöttük dr. Gyürki László nyugalmazott plébános atyát a 90. születésnapja alkalmából. Erre a szép hálaadásra megtelt az evangélikus templom, hogy együtt adjunk hálát Gyürki atya életéért, munkásságáért a jó Istennek.

Kiss László plébános atya szentmisén elhangzott gondolatai

Mindenkinek más az útja, mindenkinek más ideig is tart. Árpád-házi Szent Erzsébet a mi védőszentünk, ő a vándorútján itt a földön 24 évet élt meg mindössze. Nincs két élet, földi meg örök, egy élet van. Hogy mikor jön az a szakadás, amit úgy hívunk, hogy halál, az egyedül a jó Istennek a titka, a jó Isten a tudója és akarója.

Azért gyűltünk össze, hogy ünnepeljünk és hálát adjunk Gyürki atyáért és az ő 90 évéért, amelyet hála Isten ilyen erőben és egészségben megérhetett. A legfontosabb, hogy a jó Istennek adjunk hálát. Hiszen azt mondja a zsoltáros: „Mielőtt a csontjaim megformálódtak volna, Te már ismertél engem. Mielőtt kimondanám a szavaimat, Te már tudsz róluk.” Az élet Isten ajándéka, ezért először is Neki kell, hogy hálásak legyünk és köszönetet mondjuk ezért a kilencven évért.

S azt is tudjuk, hogy először a kegyelem, ahogy a hit holt tettek nélkül, de tettem, hitből fakadó tettem csak a kegyelem által van, ami Isten ingyenes ajándéka, segítsége az én életemben. Mi a kegyelem? Nem lehetünk olyanok, mint a kisgyermekek akik azt gondolják sokszor, hogy csak az a jó amikor megkapják az ételt, vágyott játékot, vagy elmehetnek a cukrászdába. Kegyelem volt az is, hogy Gyürki atyának meg kellett ízlelnie a szegénységet, hogy látta egészen fiatalon, hogy neki tanulnia kell az iskolában, hogy ne terhelje túlságosan anyagilag a szülőket. Rá kellett jönnie arra is pontosan ezért, hogy az Isten kegyelme akkor tud bennem gyümölcsöt hozni, ha én magam is mindent megteszek, használom azt a kegyelmet.

A jó Isten után hálát kell adnunk a szülőknek. Ahogy szokták mondani: A születésnapon ne magadat ünnepeltesd, adj hálát a szüleidnek! Mi is hálásak vagyunk és hálát adunk Gyürki atya szüleinek, mert az ő hite, hogy őt így megismerhettük, az nekik köszönhető. Sok mindent a szülői házból hozunk, például azt, hogy valaki jószívű, vagy fukar; kedves vagy éppen emberkerülő, tulajdonképpen ez mind a szülői házban dől el. Éppen ezért áldás legyen az ő szüleinek és az Úristen odaát adja meg nekik az örök boldogságot, hogy pap fiút neveltek. És ha már beszéltem az ifjúságról, akkor egészen személyesen hadd mondjam el, előző helyem Páka volt. 12 falu Zala bugyrában, a 12 faluban nem lakott összesen 3000 ember. Bármi szükség volt, bármit a templomban javítottunk, felújítottunk biztos volt, hogy Gyürki atya vagy személyesen vagy másképp de megjelent az adományával, a segítségével. Amikor a harangokat teljesen felújítottuk, akkor is jött, azért mert 4 évet Pákán töltött. Igen, ez a köszönet most hála Gyürki atyának is. A megtapasztalt nagylelkűségéért, azért hogy benne volt mindig a tettrekészség, akár a tudományok terén, akár a plébánián, a mindennapi életben. Aminek most örülünk, hogy van egy Közösségi ház, ahol összegyűlhetünk, az Gyürki atya. A vasúton túl van egy templom, azok is eljárhatnak, akik már nem tudnának eljönni a tulajdonképpen a város szélén lévő plébánia templomba, az is Gyürki atya. Hogy a templomban elkezdődött a felújítás, a tetőzet, Gyürki atya és még sok-sok mindent sorolhatnánk. Nem beszélve arról, hogy amit Császár István helynök úr mond mindig, hogy annyi mindent tanult a Gyürki atyától. Én magam is emlékszem egerszegi káplán koromban mikor még ott volt a teológiai tanfolyam a tanárok, köztük Gyürki atya, ott ebédelt a plébánián, hallgattam a beszélgetést. Az ember csak ámult, mit tudnak, hogyan tudnak érvelni, mennyi minden van bennük.

A 90 év, az szép idő, hátra lehet nézni, van miért hálát adni. Van mire azt mondani, hogy igen, ez is sikerült, ezt is meg tudtam tenni Isten kegyelméből. Az ember mindig előre néz, ez bizony már azt jelenti, hogy az életének nagy része már eltelt itt a földön, ilyenkor az ember készül hazafele. Azért is adjunk hálát a jó Istennek, hogy Gyürki atya amikor visszanéz erre a 90 évre, akkor olyan, mint az a szolga, aki talentumot kapott, és a megérkező urának azt mondja: Nézd, Uram, ennyit adtál és én a kétszeresét hozom neked vissza. A jó Isten mindannyiunknak ad talentumot, azért, hogy éljünk vele, gyarapítsuk és ha van mit megköszönni Gyürki atyának, akkor az ez. Nagyon sok talentumot kapott, de nem ásta el, élt vele, gyarapította. Amikor most hálát adunk az ő életéért, 90. születésnapján, akkor kérjük őt, hogy az ő imádságával támogassa a körmendi egyházközséget, ahogyan mi is imádkozunk érte megköszönve mindazt a jót, amit értünk tett.

A szentmise végén Laposa Istvánné köszönte meg kanonok úrnak a sok-sok ajándékot, amivel az egyházközség, az egyházmegye gyarapodott általa.

Köszönjük Istennek az ő életében megmutatkozó tenni akarást, példamutatást, értünk vállat áldozatokat. Egykoron majd vezesse be Isten őt is örök országába, megkapva az örök élet ajándékát.