Plébániai esték: Vendégünk volt Soós Viktor Attila, 2022. november 25.

A novemberi Plébániai Esték sorozat vendége Soós Viktor Attila egyháztörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) és a Mindszenty Társaság tagja, aki fiatalon sokat ministrált, segített a plébánián. Később elkerült városunkból, ahogy ő fogalmazott: "Jó mindig hazajönni." Mi hozzátehetjük, hogy Viktor, jó mindig hallgatni az előadásodat.

Nehéz témát hozott elénk, amiről még sok mindent nem tudunk, de már idővel egyre jobban megismerhetőek. Sok anyagot megsemesítettek a 80-as évekből, de az anyagok kutathatók. A Szombathelyi Egyházmegye történetével Brenner János atya kapcsán kezdett el foglalkozni, akkor Gyürki László atyával és Császár István atyával a levéltári kutatások kapcsán kerültek a kezébe olyan iratanyagok, amelyek nem csak az áldozatokról, hanem azokról is szóltak, akik megfigyeltek. Találkozott olyan személyekkel akik írtak jelentéseket, tudott velük beszélni. Vas megye helyzete miatt is voltak beszervezések (közel a határ, a nyugat, Mindszenty bíboros személye miatt), itt a mi egyházmegyénkben is működött a Békepapság mozgalom.

Ennek az előadásnak nem az volt a célja, hogy nevek hangozzanak el, hanem, hogy jobban belelássunk múltunkba, megismerve azt, feldolgozzuk és ne tabuként kezeljük. "Semmi sem fekete vagy fehér, ahogy a mi életünkben is, azért valljuk be őszintén néha, gyakrabban követünk el hibákat, követünk el vétkeket és nem vagyunk abban a helyzetben vagy szerepben, hogy megítéljünk vagy ítéletet mondjunk valaki fölött. Megismerni a múltat az egy dolog, de nem a mi tisztünk pálcát törni valaki felett."

Köszönjük Viktornak az érdekes, tanulságos és ismeretekben gazdag előadást. Általa jobban megismerhettük országunk, egyházunk történetét, beleláthattunk a dolgok lényegébe. Isten áldása kísérje útján!

A következő linken egy Viktorral készült korábbi interjút olvashatnak: https://ujkor.hu/content/interju-soos-viktor-attilaval