Plébániai esték: Vendégünk volt Németh Erika és Pontyos Ildikó, a Szociális Testvérek tagjai, 2023.02.24.






A február havi Plébániai Esték sorozat vendégei 2023. február 24-én este 7 órakor a plébánia közösségi házában Németh Erika és Pontyos Ildikó, a Szociális Testvérek tagjai voltak. A Szociális Testvérek Társasága egyházjogilag apostoli élet társasága. Testvéreknek szólítják őket, nem nővérnek. Szerzetesei hivatásukat a Benedek-i lelkiség szerint élik meg, azonban civil ruhában, aminek a színe szürke és fehér, Szentlélek medállal a nyakukban, illetve jegygyűrű az ujjukon, amit első fogadalmukkor kapnak. A női szerzetesrendek között az egyik legnépesebb szerzetesközösség az övék. Erika és Ildikó külső testvérek, – vannak testvérek, akik a házaikban közösségben élnek és – vannak, akik egyedül, esetleg otthon a családjukban élnek, mint ők. Érdekesség, hogy van közösségük Kubában, Fülöp -szigeteken is, és Kanadában.

Plébános atya arról kérdezte a Testvéreket, hogy hogyan indultak a szerzetesi életutukon és hogyan jutottak el pont ehhez a rendhez? Ismerkedés után a Szociális Testvérek Társasága történetét mutatták be vetített képes előadás formájában a testvérek: A rend 100. évfordulóját ünnepli idén,1923. május 12.-én alapította a közösséget Slachta Margit 20 testvérrel együtt, akik a Szociális Misszió Társulatból váltak ki. Hivatásuk, hogy emberek között éljenek és fogadalmasként ott hirdessék – jelszerűségük annyi volt, hogy a medál és a gyűrű – az evangéliumot, tegyék azt amire meghívja őket az Isten. A jelek mellett minden testvér a fogadalom tételkor választ egy mottót, ami számára fontos. Slachta Margit mottója: "Jézusom! Irgalom". A közösségből a legismertebb Salkaházi Sára, akit 2006.-ban boldoggá avattak itt Magyarországon. Az ő mottója: "Alleluja! Ecce ego mitte me!" "Alleluja! Íme, itt vagyok, engem küldj!" A 100. évünkben a mi mottónk többes számban ugyanez: "Íme, itt vagyunk, minket küldj!" A közösségnek is minden évben van külön mottója nem csak a testvéreknek. Szombathelyen van a legnagyobb vidéki közösség. Fontos az ima, apostoli szolgálat, a társadalom minden területére elvinni az evangéliumot. Nagyon fontos a konkrét segítség.

Az est folyamán Slachta Margit testvér életébe is kaptunk betekintést. Ő volt az első nő a parlamentben, vallotta és meg is tett értre mindent, hogy olyan törvényeket kell hozni, amely az igazságosságot szolgálja és az embereknek a kiteljesedését. Salkaházi Sára életére is mondhatjuk, egész kalandos volt míg végül eljutott a szerzetességhez, a vértanúsághoz. Ő nagyon világi életet élt, újságírással is foglalkozott, élve az újságírók életét, a kiskocsmákkal, cigányzenével, rengeteg cigarettával. Innen indult ő, aki később sokakat megmentett a zsidó üldözéskor és végül életét áldozta az Igazságért. Lett volna rá alkalma, hogy elmeneküljön, de ő nem hagyta cserben társait és bement a házba ahol akkor már folyt az ellenőrzés. Elhurcolták őt is a bujtatott zsidókkal és a házban tartózkodó hitoktatóval és a Dunába lőtték. Az ő élete nem volt hiába való áldozat, hiszen sokan neki és a Társaság többi tagjának köszönhették, hogy megmenekültek.

Az est zárásaként Slachta Margit Credo-ját imádkoztuk el közösen, 1943-ból, mikor Rómában XII. Piusnál pápai kihallgatására várakozott a szlovákiai zsidók deportálásának megakadályozása miatt. A Credo a mai korban is erős mondanivalóval bír. Az est tanulsága? Isten útján járni kalandos, még ha néha lemondással is jár, megéri mert életörömöt ad. A két testvér arcán ez az öröm tükröződött. Kívánjuk, hogy a nagy elődök és a többi csendes testvér életáldozatával együtt Erika és Ildikó testvér élete is legyen gyümölcsöző, Életre hívó, Istenhez vezető! Köszönjük, hogy vidám hangulatban megismerhettük hivatásukat, rendjüket.

Margit testvér Credoját ide kattintva hallgathatják meg.


Forrás: Plébániánk Facebook-oldala

(A képekre kattintva teljes méretben nyílnak meg.)