100 éves a Körmendi Kolping Család

 

1896-ban hagyta jóvá a Magyar Királyi Belügyminisztérium a Körmendi Katolikus Legényegylet alapszabályát. A millecentená-rium jegyében emlékezünk meg az évfordulóról.

A mozgalom alapítója Adolph Kolping 1849-ben hét iparos legénnyel alapította meg a Katolikus Legényegyletet Kölnben. 1856 májusában már Pesten is megalapította az első Legényegyletet, amelynek az év végére 400 tagja volt. Az első világháborúig a magyar királyság területén 80 fölött volt az egyesületek száma, s hozzávetőlegesen nyolcezer iparos legényt tömörített. Ezek közé tartozott a körmendi is, amely alakuló közgyűlését 1895. július 14-én tartotta 64 alapító taggal.

 

Az Alapítólevél

Mi volt Adolph Kolping célja? A céhrendszer megszűnésével az iparos legények magukra utalva, nehéz anyagi helyzetben, jó példa és segítség nélkül keresték helyüket. Hidasi Kornél szombathelyi püspök írta Perényi Antal körmendi plébánosnak, aki bejelentette a Legényegylet megalakulását: “Az iparos legények szánandó helyzetét látva meggyőződhetünk arról, hogy a gyárosok és a nagytőke kapzsisága ellen csak erkölcsi és anyagi támogatás mellett tarthatják fenn magukat. Sajnos kell tapasztalnunk, hogy napjainkban az iparos osztály, kivált annak fiatal nemzedéke, nagyon beteg, s hogy az elzülléstől csak a vallásos érzület helyreállítása és fejlesztése óvhatja meg.”

Ezt a feladatot vállalta Adolph Kolping és célul tűzte ki: jó keresztényként, képzett mesteremberként, családapaként, polgárként álljanak helyt az életben. Ehhez kínált a fiataloknak otthont, ahol hasonló korú és felfogású társak között bátorítást és lehetőséget kaptak arra, hogy önmagukat képezzék. A vallásos közösség jó alapot jelentett a családi életre és az otthonteremtésre is. A vidám társaság, a kulturális programok, a színjátszó körök és a dalárdák utat nyitottak a műveltséghez. Több kortársával – többek között Marx Károllyal – ellentétben, a társadalmi viszonyok jobbrafordulását nem az osztályharcos forradalmi mozgalomtól várta, hanem az egyén megváltoztatásában, felemelésében látta a fejlődés kulcsát.

A Körmendi Katolikus Legényegylet is ennek a nemes célnak érdekében alakult és működött, míg a második világháború utáni rendszer szét nem zúzta. A Legényegylet elnöke Perényi Antal plébános, a jegyző pedig Hertner Károly volt. Az egyesület házát 1913-ban vásárolták meg, ahol az iparos legények összejöveteleiket tarthatták és megvalósíthatták terveiket. 1928-ban fiatal legényekből megalakult a “Szent József Cserkészcsapat” Farkas József rk. tanító szervezésével. Ebben az időben egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy az addigi otthon kicsi, ezért 1930-ben a Legényegylet udvarára az eddigi termekhez újakat építettek. Ekkor alakították ki a 25 méter hosszú és 9 méter széles termet beépített színpaddal és egy eltolható üvegfallal. A színpad alatt öltözők voltak, továbbá két szoba, amelyeket az átutazó legényegyleti tagok számára ingyenes szálláshelynek használtak. A ház felszentelése a Katolikus Nap keretében történt 1930. október 11-én és 12-én. A megújult, szép és tágas otthonnal is rendelkező Legényegylet értékes színi előadásokkal, kultúrestekkel folytatta munkáját. A bevételekből tudták adósságukat törleszteni.

 

A Legényegylet háza

Ezt a szép munkát állította le a második világháború. A legényeket katonának vitték el, a Legényegylet házát pedig hol magyar, hol német, később pedig orosz katonák foglalták le. 1945. május 12-én pedig a Körmendi Szabad Szakszervezetek számára utalták ki. A folytatás ismerős: a Legényegylet a többi katolikus egyesülettel együtt megszűnt, feloszlatták, ingatlanaikat pedig államosították. Könyvtára, irattára megsemmisült, a Legényegylet háza Városi Művelődési Ház lett.

Negyven évnek kellett eltelni a Kolping-mozgalom újbóli megjelenéséig. Az új társadalmi szervezeteket engedélyező törvény 1988 végén jelent meg, s 1989 februárjában már megalakult az első Kolping Család, 1990 novemberében pedig a Magyar Kolping Szövetség. Körmenden 1991. december 1-jén 29 alapító taggal a volt Legényegylet házában megalakult a Kolping Család, amely 32. az országban és első a Szombathelyi Egyházmegyében.

A 140 éves Kolping-mozgalom mindig alkalmazkodott az adott kor kihívásához, aktuális feladataihoz. A legszembetűnőbb változás most az, hogy a “Katolikus Legényegyletek” “Kolping Családdá” alakultak át. Generációkat átfogó szervezet lett, nemcsak fiatalokat, hanem idősebbeket, lányokat és asszonyokat is befogad a társaságba, természetesen változatlan céllal, hogy az egyes emberek nevelésével, “átalakításával” segítsenek a társadalmi viszonyok megváltoztatatásában. Ma is az egyes embereket kell hozzásegíteni egyéniségük kibontakoztatásához.

A Körmendi Kolping Család zászlószentelése 1993. április 13-án volt. A zászlóra felkerült a múzeumban őrzött zászlószalagnak a másolata, amelyet a Legényegylet 25. évfordulójára készítettek. Ezt helyezte el a zászlón Madáchy Károly nyugalmazott igazgató, a Legényegylet utolsó elnöke. A megalakulás és a zászlószentelés idejét rögzítő szalagot pedig Nagy Lajos, a Kolping Család jelenlegi elnöke kötötte fel a zászlórúdra.

 

A 100. évfordulóra készült kiadvány címlapja

A Kolping Család megalakulásának 100. évfordulóját országos ünnepség keretében ülték meg. A Városi Kiállítóteremben a látogatók írásos és képes dokumentumok segítségével megismerkedhettek a Legényegylet múltjával és rövid jelenével. A kiállítás megnyitása után kezdődött a kettős jubileumnak szóló püspöki szentmise. A templomkertben felállított szabadtéri színpadon Honfi József polgármester köszöntő szavaival arra utalt, hogy fontosnak tartja a kolpingi örökséget, amely kapaszkodót nyújthat ebben az elanyagiasodó világban. A színpadon a körmendi, zalaegerszegi, pápai kolpingosok énekes – zenés műsora következett.

A délutáni programot a Béri Balogh Ádám néptánc együttes fergeteges műsora nyitotta meg, majd Lang György, dr. Gyürki László és dr. Rátkai László előadásai következtek. Az egész napos program színes, jó hangulatú vetélkedővel és közös hálaadással fejeződött be.

Múlt és jelen olyanfajta kézfogásának voltunk tanúi Körmenden ezen a szombaton, amely garanciája egy ígéretes jövőnek.

Testvérvárosi kapcsolat Schlüchtern és Körmend között

A Körmendi Kolping Család 1996. június 29-én ünnepelte alapításának 100. évfordulóját. E 100 év folyamán, sajnos, 40 éves szünet volt az egyesület életében, de 1991. december 1-jén újra megalakult a Kolping Család, amelyet felvettek a Nemzetközi Kolping Szövetségbe. Ennek köszönhető, hogy testvérvárosi kapcsolat jöhetett létre egy kb. Körmend nagyságú német város – Schlüchtern – Kolping Családjával.

Néhány adat a városról:

Schlüchtern a Kinzig folyó völgyében, lomberdők között fekszik. A legközelebbi nagyobb városa Fulda, mintegy 30 km távolságra van. A város a 8. században alapított bencés kolostor körül jött létre.

Fejlődését annak köszönhette, hogy a Frankfurt-Lipcse kereskedelmi útvonalon fekszik, és itt cseréltek lovat a fuvarosok és a postakocsisok. A város 1200 éves történetét a kolostorépületen lehet megfigyelni. Az 1836-ban történt átépítés után is megmaradt a Karoling- stílusban épített kripta – a Szent András-kápolna 1200-ből –, a Nyugati torony 1000-ből, valamint a Katalin-torony 1100-ból.

A reformáció idejében a Felső-Kinzig völgy evangélikus lett, és a Hanauer grófok tulajdonába került, A kolostorépületet később gimnáziumnak használták. A Szent Mihály tiszteletére szentelt evangélikus templom már 1100-ban állt és eredetileg a kolostorhoz tartozott. A harmincéves háború idején sokat szenvedett és a 19. században átépítették és megnagyobbították, negyven évvel ezelőtt pedig a templom belsejét újították fel.

A reformáció után mintegy 300 évig nem volt a városban katolikus közösség. 1903-ban építettek Szent Bonifác tiszteletére templomot, neo-román stílusban. Ezt bontották le 1961-64 között és épült meg a mai templom, majd 1980-ban a torony is.

Népes zsidó közösség is volt a városban, amelyet a katolikus templom közelében 1898-ban épült zsinagóga is bizonyít. A hitleri időben ezt felgyújtották, és a háború után építették újjá. Ma kultúrteremként használják.

Schlüchtern jelentős iskolaváros: gimnáziumától kezdve a fogyatékosok számára épült iskoláig mindenfajta iskola megtalálható a városban. A 250 ágyas modern kórháza nemcsak a városnak, hanem a környéknek is kórháza.

Schlüchterntől mintegy 5 km-re emelkedik 400 méter magasságban a Brandenstein vár. A vár urát már az 1278-ból származó okirat is említi. A jelenlegi “vár-úrnő” Zeppelin grófnak – a léghajó feltalálójának unokája.

A schlüchterni Kolping Család nyolc fős csoportja 1995. október 28-án látogatott el Körmendre. Ez a látogatás éppen akkor volt, amikor Körmenden dr. Batthyány-Strattmann László születésének 125. évfordulójára emlékeztünk. A vendégek örömmel vettek részt az ünnepi püspöki szentmisén, majd városnézés következett, a Kolping-teremben pedig baráti beszélgetésre került sor. Gazdag élménnyel tértek vissza, amit az is bizonyít, hogy 1996. június 29-én újra meglátogattak bennünk. A Kolping Család ekkor ünnepelte alapításának 100. évfordulóját. A vendégek résztvettek ezen az ünnepségen.

Többszöri meghívásuknak tettünk eleget, amikor Körmendről 18 fős Kolping-csoport látogatott el hozzájuk 1997. július 25-én. Egésznapos utazás – majdnem 1000 km-es autózás – után érkeztünk Schlüchternbe. Családoknál helyeztek el bennünket, három fiatal pedig a brandensteini várban kapott szállást. Szombaton ismerkedés, városnézés, délután szentmise volt, este pedig grillparty a brandensteini vár udvarán. A “fiatalok” gyalog mentek fel a várba, a többieket pedig busz szállította oda. A hangulatos estén a schlüchterni Kolping Család zenekara szórakoztatta a vendégeket. Gitáros műsort adtak a körmendi fiatalok is, majd magyar nótákat próbáltak megtanítani a németekkel (nem nagy sikerrel, de annál vidámabb hangulatban).

A látogatás másik fénypontja a vasárnapi szentmise volt. Az olvasmányok és a hívek imádsága két nyelven hangzottak el, majd a szentmise végén németül és magyarul énekeltük el a Kolping-éneket.

Délután fuldai látogatás következett. Ez a város a német kereszténység központja. Itt tartják a összejöveteleiket a német püspökök. A dómban található Szent Bonifácnak, a német nép vértanú apostolának a sírja. A dóm mellett van a Szent Mihály-templom, amely Németország második legrégibb temploma.

Vasárnap este, majd hétfőn reggel búcsúzott a csoport a schlüchterni vendéglátóktól. Ezzel a látogatással a baráti kapcsolat még jobban megszilárdult. További segítséget nyújtottak a német nyelvtanfolyamhoz és hozzájárultak az utazási költségekhez is. Viszontlátásra Körmenden! – ezzel búcsúztunk tőlük.

Akkor még nem gondoltuk, hogy nem ők látogatnak el Körmendre, hanem újra mi megyünk el hozzájuk. Erre az alkalmat az adta, hogy 2000. májusában ünnepelte a schlüchterni Kolping Család alapításának 75. évfordulóját. Többszöri meghívásnak tettünk eleget, amikor 2000. május 19-én 18 tagú csoporttal indultunk el hozzájuk. Este lett mire megérkeztünk. A régi meleg szeretettel fogadtak bennünket. Szintén családoknál kaptunk szállást. Szombaton került sor a fuldai látogatásra, vasárnap pedig az ünnepi megemlékezésre. Több helyről érkeztek küldöttek, akik zászlókkal vonultak be a templomba. A tartományi Kolping-prézessel misézett a körmendi kanonok és a nyugalomban lévő schlüchterni plébános. Szentmise után a plébánia közösségi házában volt az ünnepi gyűlés, amelyen felszólaltak a meghívott vendégek, köztük a körmendi Kolping Család elnöke is. Megköszönte a meghívást, beszámolt a Kolping Család életéről, munkájáról, a két Kolping Család baráti kapcsolatáról. A 75 éves jubileum emlékére a schlüchterni Kolping-zászlóra felkötöttük nemzeti színű szalagunkat.

Délután egy szomorú megemlékezésre került sor a schlüchterni temetőben. Autóbaleset áldozata lett feleségével együtt a schlüchterni Kolping Család elnöke, Ludwig Drottboom. Kiváló szervező és nagyon jó barát volt. Neki köszönheti a körmendi Kolping Család a kapcsolat létrejöttét, kétszer járt nálunk. Elhelyeztük a hála és a megemlékezés koszorúját sírjukra, nyugodjanak békében.

Ezután még ellátogattunk a szomszédos Steinau városba. Történelmi épületei mellett érdekessége a településnek, hogy itt születtek a Grimm testvérek. Érdekes szoborcsoport emlékezik meg róluk.

Hétfőn reggel indult vissza Körmendre a csoport szép élményekkel. A testvérvárosi kapcsolat bizonyára még jobban megszilárdult. Meghívásunkat elfogadták és a következő évben körmendi látogatásra kerül sor.

 

A körmendi Kolping Család schlüchterni vendéglátóikkal