Kresznerics Ferenc családja körmendi volt
A körmendi Faludi Ferenc Városi Könyvtárban 1993. március 30-án színvonalas előadást hallgathattak meg a jelenlévők dr. Koltai Jenő alsósági esperes-plébánostól Kresznerics Ferencről. Az ivánci születésű pap, bölcseleti doktor, matematikus, nyelvész volt, akit a Magyar Tudományos Akadémia 1831-ben tiszteletbeli tagnak választott meg, szótárát pedig akadémiai jutalommal tüntette ki. Iváncon május 1-jén emléktáblát lepleztek le tiszteletére és az iskola felvette Kresznerics Ferenc nevét.
Emléktábla Iváncon
Kresznerics édesapja Ivánc község tanítója volt, s Ferenc itt született az ivánci iskolaházban 1766. február 25-én Kresznerics Ádám és Lóránt Krisztina második gyermekeként. A következő évben – 1767-ben – apja már Kethelyen tanítómester, így gyermekkorát az ottani iskolaházban töltötte és itt kaphatta az első oktatást apjától, majd a szombathelyi és a soproni gimnáziumban tanult. A hittudományt és filozófiát Pozsonyban végezte. Már pozsonyi évei alatt megmutatkozott matematikai és természettudományi érdeklődése. Kitűnt hatalmas nyelvtudásával is: németül a kor és környezete hatása alatt gyorsan megtanult, de egész korán elmélyedt a görög, francia, olasz nyelv ismeretében is. Már kispap korában görögből fordított, olasz nyelvtant írt, 1790-ben pedig kéziratban maradt magyar nyelvtant állított össze. Másik, németből fordított munkájának (Emberismerő) kinyomtatását a királyi cenzura megtiltotta. Komolyan foglalkozott a keleti nyelvekkel: tanult héberül, a perzsa és török nyelvet is ismerte, hogy azok nyelvtani szabályait a miénkkel összehasonlítsa.
Szombathely első püspöke, Szily János 1790-ben szentelte pappá. Ezután Nádasdra, majd Salomvárra került káplánnak. Pár hónap múlva szülőfaluja segédlelkésze, majd Zalaegerszeg káplánja lett.
1793-ban alapította meg Szily János Szombathelyen a liceumot, s ennek matematikai katedráját Kresznericsre bízta. A következő évben megszerezte a filozófiai doktorátust. 1812 tavaszáig volt a liceum nagytekintélyű tanára. Dicsősége az intézetnek, hogy 1806-1808-ig Széchenyi István gróf is az intézet növendéke volt. Kresznerics is tanította. Kinevezése után gyors egymásutánban három
kézikönyvet adott ki. Már kispap korában gyűjtögetett római pénzeket és egyéb apróbb emlékeket, s később jelentős éremgyűjteménye lett. Szerette a régi könyveket. Hagyatékában több mint 200 ősnyomtatvány volt.Főképpen a magyar nyelvészetben alkotott maradandót. Ezzel kapcsolatos tanulmányait Pozsonyban kezdte el. Közmondásainak gyűjteményét 1808-ban elkészítette. Bár nem szakította félbe régészeti kutatásait sem – 1819-ben megjelent kétkötetes pénztani könyve: Nummi veteres -, figyelmét egyre jobban a na
gy szótár terve kötötte le.1807-ben Széchenyi Ferenc megküldi neki öt példányban a Nemzeti Könyvtár katalógusát és felkéri, hogy fiait Istvánt és Pált vizsgáztassa le a félév iskolai anyagából. Kresznerics hálásan köszöni meg a könyvtár “mutatóját”, és szívesen tesz eleget a felkérésnek. A vizsga után levélben számol be az eredményről és öröméről.
1812-ben megvált szombathelyi tanszékétől és Ság község – ma Celldömölkhöz tartozik – plébánosa lett. Itt közel 20 esztendeig dolgozott szótárán, amelyben mintegy 80.000 szó szerepel. Első kötete 1831-ben Budán jelent meg, a második kötet 1832. január 18-án. E kötet nyomtatása idején érte a halál.
A szótár második kötetének címlapja
Kovács Lajos így méltatja Kresznerics Ferencet: “Amíg élt, szerénysége miatt nem vettek róla tudomást, amikor meghalt, még jobban elfelejtették. S ma beszélnek Verseghyről és Kazinczyról, Fogarasiról és Ballagiról, pedig ők csak ott arattak, ahol Kresznerics a töretlen ugart kemény munkával felszántotta.”
Ugyancsak Kresznerics méltatlan elhallgatását rója föl Dobri Mária is idézett cikkében: az Idők Tanuja című lap 1862. november 22-i számában megemlékeznek a liceum tudós férfiairól, de a felsorolásból kimaradt Kresznerics Ferenc neve. Életének első méltatója – Szilasy János – így fejezi be írását: “…Él Kresznerics is, míg a Magyarnak nyelve, nemzeti nyelve, Kresznerics által gyarapított magyar nyelve leszen.” Amint látjuk, halála után 30 évvel már nem emlékeztek munkásságára.
Az Analecta Philologica (1782-1832) kéziratos gyűjteményének kilenc vaskos kötete még ma is tüzetesebb átvizsgálásra vár. Kézratai között van még három kötetre terjedő levelezése is. A Magyar Tudományos Akadémia elismerte munkásságát, amikor 1831. február 15-én tiszteletbeli tagjának választotta, szótárát pedig akadémiai jutalommal tüntette ki.
Kresznerics hagyatékának egy részén tanulmányi ösztöndíjat alapított. Ezen egyházmegyénknek sok tagja nyert kiképzést. Érdekes rendelkezése az alapítvány pénzéről: “A pénz tétessék ezüstben interesre… mindenkor in natura ezüstben, mivel… méltán lehet attól tartani, hogy az időnkint előforduló scalák által minden tőkepénz úgy megromlik, hogy végre csak el múlik, mint a nitzki szűr.”
Kresznerics Ferenc születési helyén emléktáblát helyeztek el és iskolát neveztek el róla. A celldömölki könyvtár is felvette az ő nevét. E két helységen kívül még Körmendnek és Taródfának van némi köze a nagy tudóshoz. A jelen írás körmendi vonatkozásait, a család körmendi eredetét szeretné megvilágítani.
Kresznerics Ferenc ősei Körmendről származnak. Kerznerics Szabó Mátyás (a család neve ekkor még így szerepel) 1719. december 11-én Körmenden kiállított egy adósságlevelet Harcz István számára. Az 1728-as országos összeírásban foglalkozását szabóként jelölik, aki fiával egy háztartásban él. A család elismertségét mutatja, hogy jelentős összegű adót fizet, valamint többször szerepelnek keresztszülőként.
Hogyan kerülhetett a család Körmendre? Valószínűleg vándorló évei alatt jött Körmendre és ott megtelepedett. Kerznerics Szabó Mátyás írástudó ember volt, és esküdtnek is megválasztották a városban. Anyakönyvi adatok hiányában csak egy Ádám nevű fiáról tudunk, aki valószínűleg még gyermekkorában meghalt.
A következő anyakönyvi beírás István fiáról szól, aki 1738. november 1-én (Mindszentek napján) született. Felesége Tarródfai Katalin (Catharina Tarródfai), később Spaics Katalin néven találkozunk vele, nemesi családból származott. Kresznerics István az 1744-es országos összeírás szerint házas zsellér. Így
is jelentős szerepet játszhatott, mert felesége nemeslány volt, és fiának, Ádámnak a keresztszülei Aács Mihály körmendi plébános és Ursula Kaiserin voltak. Ádámon kívül Boldizsár, Marinka és Mihály gyermekükről tudunk még. István halála után Spaics Katalin férjhez ment a tarródfai Fényes Jánoshoz. A tőle született kiskorú gyermekei – Antal, Jankó és Marinka – és Kresznerics Istvántól született gyermekei – Ádám és Boldizsár – között osztják meg halála után vagyonát. Az osztálylevél mutatja, hogy a család nem volt rossz anyagi helyzetben.Kresznerics István fia, Ádám szintén nemeslányt vett feleségül, a jáki Lóránt Krisztinát, Lóránt Péter leányát. Jákon volt az esküvő és az egyházasrádóci plébános eskette őket.Talán Kresznerics Ádám akkor éppen ott volt tanító. Szily János egyházlátogatási jegyzőkönyvében a következőket találjuk róla: “Kethelyen a tanító Kresznerics Ádám, 42 éves, magyar anyanyelvű, de vendül is tud közepesen, magyar és vend nyelven tanít már 12 éve Kethelyen. Előzőleg Iváncon tanított…” Az iv
ánci iskola épülete azon a helyen állhatott, ahol a mai iskola. Ebben az iskolaházban született 1766. február 25-én (saját feljegyzése szerint 24-én) Kresznerics Ferenc, Kresznerics Ádám és Lóránt Krisztina második gyermekeként. A következő évben – 1767-ben – apja már Kethelyen tanítómester, így gyermekkorát az ottani iskolaházban töltötte és itt kaphatta az első oktatást apjától.Kresznerics azonban tarródfainak vallotta magát. A Somogyi püspök által végzett egyházlátogatási jegyzőkönyv, mint sági plébánost tarródfai származásúnak (ex Tarródfa) mondja. Ugyanezt bizonyítja 1802-ben írt naplójegyzete szünidei utazásának befejezéseként: “október 9-én szombaton megindulánk. Körmenden etettünk. Taródfára értünk az én hazámba ebédre, innen mivel sietős volt a dol
gom délután megindultam, és estvére szerencsésen beértem Szombathelyre”. Szünidőben tehát Kethelyre, majd Taródfára tért haza, mert szülei később oda költöztek, s ott is haltak meg mindketten. Kresznerics kéziratai között egy jegyzék bizonyítja, hogy ő négy testvérével jámbor szülőinek emléket akart állítani a következő felirattal:“Itt egymás mellett nyugosznak
Tetemi
Kresznerics Ádám Mihálynak
és
Nemes Lóránth Krisztina Asszonynak,
Születtek 1738-ban
Ádám Körmenden Mindszent napján
Krisztina Jákon május 5 kén
Házasságra léptek Jákon
1760-ban július 13 kán
Meghalt mindkettő Tarródfán,
Ádám 1808 ban December 5 kén
Krisztina 1809 ben October 27 kén
Jámbor életű
Édes szüleiknek emelték
Gyermekei:
János, Ferenc, Ignác,
Theresia, Anna
A síremlék terve nem valósult meg, a taródfai temetőben nem található síremlék Kresznerics szüleiről.
A pontos adatok még tüzetesebb vizsgálatot igényelnek. A körmendi anyakönyvben néhány oldalon hiányoznak az adatok, de az eddigiekből is világos, hogy a tudós Kresznerics Ferenc apai ága körmendi volt.
Kresznerics Ferenc síremléke
Irodalom
Géfin Gyula: A szombathelyi Egyházmegye története, Szombathely 1935. I-III.k.
Dobri Mária: Kresznerics Ferenc 1766-1832, Vasi Szemle, 1993. 4. szám 511-539.o.